Mokhafaf Android
عبارت مورد نظر را در کادر زير وارد نماييد و سپس روی دکمه جستجو کليک کنيد:
اگر عبارت مخففی را در بانک سايت يافت نکرديد، از ما بپرسيد تا کمتر از 24 ساعت به جواب برسيد:

علامت اختصاری، حروف اختصاری، کوته‌نگاشت، سرنام یا سرواژه در واقع کوتاه شدهٔ یک عبارت می‌باشد که به آن مخفف می گویند و معمولاً آن را از حروف اول یک کلمه یا عبارت می‌سازند.
مخفف دات کام اولین و جامع ترین پایگاه فرهنگ لغت از کلمات اختصاری در زمینه کامپیوتر، تکنولوژی، سازمانی، پزشکی و... است.

بانک اطلاعاتی این سایت، شامل بیش از 3,000 عبارت مخفف با توضیحات فارسی می باشد. همچنین در بخش جستجوی پیشرفته این سایت، بیش از 850,000 کلمات اختصاری برای جستجو وجود دارد.

پروفسورا - اولین سرویس سایت دهی به اساتید

نام دامنه آرپا یک دامنه سطح بالا در سامانه نام دامنه اینترنت می باشد، که صرفاً برای مقاصد زیربنایی فنی استفاده می شد. در حالیکه اصل نام آن برای نمایندگی پروژه‌های تحقیقاتی پیشرفته که سازمانی تأسیس یافته در ایالات متحده و پیشروی توسعه در اینترنت (ARPANET) بود، اما هم اکنون نام آن مخفف عبارت منطقه پارامتر آدرس و مسیریابی می باشد.
آرپا دارای ۶ زیردامنه، شامل حوزه‌های پاسخ برگشتی نام دامنه in-addr.arpa و ip6.arpa به ترتیب برای پروتکل اینترنت نسخه ۴ و پروتکل اینترنت نسخه ۶ می باشد.

دامنه سطح‌بالا که با مخفف TLD نیز نامید می‌شود، بالاترین سطح دامنه اینترنتی است. بقیه دامنه‌های ثبت شده زیردامنه این دامنه‌ها به حساب می‌آند به طور مثال دامنه www.Example.com زیردامنه ‎.com به شمار می‌رود. نهادی که این دامنه‌ها را ثبت و تنظیم می‌کند آیکان نام دارد که توسط آیانا هدایت می‌شود.
این دامنه‌ها سه دسته‌اند دامنه کشورها, سطح‌ها، و چندارگان‌ها. به علاوه گروه دیگری از دامنه‌ها نیز وجود دارند که متعلق به سیستم بوده و موقت هستند arpa.
دامنه سطح‌بالای ویژه کشورها باید کد ایزو ۳۱۶۶ دو حرفی آنها باشد و این دامنه‌ها مثلا ‎.ir و ‎.uk اصطلاحا ccTLD خوانده می‌شود.
دامنه‌های سطح‌بالای عمومی که gTLD نیز نامیده می‌شود عبارتند از: ‎.gov و ‎.edu و ‎.org و ‎.net و ‎.com و ‎.mil

TMDS به معنی ارسال تفاضلی و کم‌حجم سیگنال است و برای انتقال سریع داده به صورت سریال به کار می‌رود. نمایشگرهایی که واسط HDMI یا DVI دارند، در این گروه قرار می‌گیرند.

در واسط DisplayPort برخلاف روش TMDS تنها یک سرعت کلاک وجود دارد و لذا با تغییر دادن تعداد بسته‌های ارسالی، پهنای باند نهایی تغییر می‌کند. در روش TMDS سرعت کلاک واسط است که برای هماهنگی با نمایشگر تغییر کرده و پهنای باند تغییر می‌کند.

ACK در سخت افزار شبکه، به معنای پیام تصدیق می باشد.
فرستنده با ارسال هر بسته، منتظر پیام تصدیق از طرف گیرنده می شود.

در كابل STP سيم‌های انتقال ديتا مانند UTP‌ هشت سيم و يا چهار جفت دوتايي هستند. بايد دانست كه تفاوت آن با UTP‌ در اين است كه پوسته‌اي به دور آن پيچيده شده كه از اثرگذاري امواج بر روي ديتا جلوگيري مي‌كند. از لحاظ قيمت،‌ اين كابل از UTP گرانتر و از فيبر نوري ارزان‌تر است. مقدار مسافتي كه كابل مذكور بدون افت سيگنال طي مي كند برابر با 500 متر معادل 1640 فوت است.
در شبكه‌هايي با توپولوژي اتوبوسي و حلقه‌اي از دو نوع اخير استفاده مي‌شود. گفته شد كه در اين نوع كابل، 4 جفت سيم بهم تابيده بكار مي‌رود كه از دو جفت آن يكي براي فرستادن اطلاعات و ديگري براي دريافت اطلاعات عمل مي‌كنند.

یک لایه مترجم بین زبان برنامه نویسی و پایگاه داده رابطه ای است .

کپچا سرنام برابر انگلیسی «آزمون همگانی کاملا خودکارشدهٔ تورینگ برای مجزا کردن انسان و رایانه» می‌باشد، یک سامانهٔ امنیتی و روند ارزیابی است که برای جلوگیری از برخی حمله‌های خرابکارانهٔ ربات‌های اینترنتی به‌کار می‌رود. این روند می‌تواند مشخص کند که مراجعه کنندگان به یک وب‌گاه و یا سایر خدمات آنلاین انسان هستند یا کامپیوتر. بدین منظور برنامهٔ کپچا آزمون‌هایی را تولید می‌کند که تنها انسان‌ها قادر به پاسخ‌گویی به آنها باشند. چون کامپیوترها و نرم‌افزارهای فعلی احتمالاً می‌توانند پاسخ درستی به این آزمون بدهند، هر کاربری که آنرا درست حل کند، انسان فرض می‌شود.

يكي از پروتكل های مسيريابی در اينترنت مي باشد.

مخفف Application که به معنی نرم افزار یا برنامه گفته می شود.

FLAC در اصل برای کاربردهای مهندسی عمران و معدن طراحی شده است، اما قابلیت زیادی برای حل مسائل مکانیک نیز دارد. ساختارهای متعددی در این برنامه وجود دارند که مدل سازی موادی را که رفتارشان بسیار غیر خطی می‌باشد را ممکن می‌سازد. علاوه بر این FLAC امکانات خاص دیگری نیز دارد:
مدل سازی صفحاتی که ممکن است در آنها لغزش یا جدایش اتفاق بیفتد.
طرح‌های تنش و کرنش صفحه‌ای و مدل‌های هندسی.
مدل المانهای ساختاری برای مدلسازی نگهداری.
امکان رسم پلات و مشاهده چشمی تغییرات.
امکان آنالیزهای دینامیکی.
امکان مدلسازی خزش و رفتار ویسکوالاستیک.
امکان مدل کردن تاثیر تغییرات حرارتی.
امکان مدل کردن جریان آب زیر زمینی و توزیع فشار آن.
امکان افزودن امکانات جدید مورد نظر کاربر با زبان C++ توسط کاربر

نام FLAC مخفف عبارت «Fast Lagrangian Analysis Of Continua» می‌باشد. دکتر پیتر کاندال در سال ۱۹۸۶ نرم‌افزار FLAC را برای تحلیل برخی مسائل برروی یک میکروکامپیوتر IMB طراحی کرد. این نرم‌افزار برای محاسبات سریع مدل‌هایی که المانهای بسیار دارند طراحی شده است. با افزایش سرعت محاسبات کامپیوتر و امکان نصب RAM بالا با قیمت ارزان، مسائل بزرگتر و مشکل تری با FLAC قابل حل خواهد بود. این برنامه در سالهای اخیر گسترش زیادی یافته است که توسط شرکت مشاوره‌ای Itasca انجام گرفته است.

FLAC توسط زبان FISH حمایت می‌شود. به وسیله این زبان کاربر می‌تواند برنامه‌ها و توابع مورد نظر خود را برای افزایش کارآیی FLAC به آن بیفزاید.

FLAC می‌تواند به دو صورت مورد استفاده قرار گیرد: وارد کردن دستورات در خط فرمان و استفاده از رابط گرافیکی. رابط گرافیکی شرایط اجرای سریعتر فرمان‌ها را فراهم می‌کند. در حالت استفاده از خط فرمان، کاربر به اطلاعات بیشتری در مورد FLAC نیاز دارد که برای کاربران مبتدی می‌تواند مشکل ساز باشد. زبان ورودی خط فرمان بر اساس کلمات قابل فهم است که درک عمل آن را برای کاربر آسان می‌نماید.

هنگامی که از رابط گرافیکی برای مدلسازی استفاده می‌شود، متن دستورات در قسمت برنامه نویسی آن ثبت و ذخیره می‌شود. مرسوم است که در مرتبه نخست اجرای یک پروژه از دستورات گرافیکی به علت سهولت کار با آن استفاده شده و در مراحل بعدی که نیاز به دقت بیشتر در انجام عملیات می‌باشد، از بخش دستوری کمک گرفته می‌شود. اطلاعات یک فایل FLAC به آسانی از طریق تغییر متن آن تغییر می‌یابد و چند فایل را نیز می‌توان برای اجرای مراحل مختلف یک تحلیل به یکدیگر مرتبط ساخت. این کار برای مطالعه‌هایی دقیق مناسب است. علاوه بر موارد کاربردی که در بالا ذکر شد، این برنامه از قابلیت‌های دیگری نیز برخوردار می‌باشد که عمده ترین کاربرد آن در مسائل ژئوتکنیک می‌باشد. از این برنامه همچنین برای تحلیل و طراحی در مهندسی معدن و ساختارهای زیرزمینی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این برنامه روش حل معادلات جابجایی، امکان تحلیل شکست و ریزش را که پدیده مهمی در معدنکاری می‌باشد فراهم می‌سازد.
صفحه قبلی
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... 64